Про школу

 

 

 

Історія

 загальноосвітньої  школи І-ІІІ ступенів № 3 м.Гнівані

Тиврівського району Вінницької області

 

Бере тисячоліття свій розгін  

На цій старезній, вивченій планеті.

Не зупинить нікому часу плин –

Він завжди в русі, в ритмі і на злеті.

 Однаково йому, що вік, що мить.

  І творить він своє  магічне коло,

А ти стоїш на зламі двох століть,

Стара  і мудра, рідна  наша школо. 

                                                                             (Ж.Дмитренко)

 

  Історія школи починається з учителювання Дмухайла Кирила, коли власне школою була наймана сільська хата, в якій діти сиділи на лавках за столами  і місця всім не вистачало.  Непристосована  для навчання звичайна  хата,  без підлоги,  малоосвітлена та з поганою вентиляцією, не була обладнана меблями.  

Щорічно   до   І    групи    зараховувалось   25-30   учнів,   закінчувало  школу 5-10 учнів.  Решта «відсівалась» у процесі навчання у зв’язку з тим, що змушені були йти на роботу до місцевих поміщиків, на каменоломню, щоб заробити шматок хліба.  Навчання починалося в кінці жовтня, а закінчувалось на початку  квітня, тобто тривало 4-5 місяців на рік.

Один учитель працював з трьома групами, навчаючи російської мови  (читання і письмо), арифметики, геометрії, читання Євангелія та Псалтиря. Закону Божого та співів навчав місцевий священик. Школа «мандрувала» з хати в хату. Звісно, при таких умовах доводилось важко працювати  і учителю, і учням. Хлопчики й дівчатка навчались разом, але хлопчиків було більше. Після вчителя Дмухайла Кирила учителем працював Слободянюк Дмитро. За свідченням  гр. Вербового В.Г. встановлено, що ще в  1904 році школа розташовувалась в найнятому приміщенні гр.Кучерських, в будинку, який знаходився навпроти сучасної школи.

У  1903 році місцеве населення на своєму сході  поставило питання перед земською управою про будівництво школи. Селяни, використавши  матеріали з будівництва зерносховища та грошову допомогу земської управи, в 1904 році збудували приміщення під школу. У цьому приміщені і розташувалось Витавське однокласне навчальне народне училище, тобто церковно-приходська школа з трирічним курсом, а дещо пізніше – з чотирирічним.  Навчання у школі було безкоштовним, але змогу навчатися мали лише діти більш заможних селян та селян середнього статку. Діти бідноти, а також діти-сироти школу не відвідували зовсім у зв’язку з відсутністю одягу та взуття. З боку держави для дітей бідних та дітей-сиріт ніякої допомоги не було. У школі навчалось не більше 25-30% від загальної кількості дітей. Решта залишалась неписьменною.

  Бібліотек та інших культурних закладів у селі не було. Молодь виховувалась місцевими священиками та ксьондзами в дусі покори, вірному  служінню батюшці-цареві.

  У 1906 році за ініціативи учителя Череновського  приміщення школи було добудоване: збудовано ще одну класну кімнату для навчання дітей поляків  рідній мові. Першою учителькою  польських класів була Бояжинська,  співи викладав учитель  Череновський, а Закон Божий – ксьондз Гніванського костелу. Незабаром учителя Череновського за «вільнодумство» було позбавлено права працювати в школі і видано йому «вовчий білет». Це доводить, що політика царату була направлена на придушення   розвитку    національної    культури.     

 За переказами гр. Горобця К.Д., який навчався у Витавській початковій школі  в 1911-1914 роках,   школа мала чотири групи, в ній працювали вчителі: А.Г.Артинєвич, Ф.М.Біба, а потім вчитель Золотов. Отже, напередодні Великої Жовтневої  революції  Витавська школа була однокласною народною з чотирирічним терміном навчання. Садиба школи займала не більше  0.25-0.30 га. Під час революції будинок школи зберігся.

Після Жовтневої революції заняття у школі проводились рідною мовою. Довгий час завідуючими школою  працювали Дробалюк, Ільницький.  Учителі доклали чимало зусиль для культурного розвитку населення. Було ліквідовано неписьменність, обладнано сільський клуб, в якому проводилась культурно-освітня робота.

  На початку  Другої світової війни, тобто перед  Великою Вітчизняною війною в школі завідуючим працював М.Фінгер, учителями: Малінська,  Васильченко, Блонська.  Школа   була початковою. 

 Під час Великої  Вітчизняної війни  село було окуповане фашистами,  Витавська школа вже не працювала, діти і вчителі знаходились у відпустці.

Навесні  1942  року  школу знову відкрили на 1,5-2 місяці. В ній працювали вчителі – Заболотна В.Г., Глазкіна, Чорний Д. Введений був Закон Божий. Через кілька місяців окупанти школу закрили, зробивши з неї склади і конюшню.

Після звільнення села навчання в школі відновилось.  Заняття розпочалися 31 вересня 1944 року.  Навчанням у школі були охоплені всі діти, які раніше не навчались.  В 1 класах навчалось 100 учнів, в 2-4 класах – 110 учнів.

У 1945 році школу очолила Руцька. Ремонт виконували вчителі самотужки.

У 1946-1947 роках школою завідував Солонер.

 У 1948 році директором   школи   став Загурський В.Г.    Кількість учнів  зростала.  У 1948   році   було    відкрито   5  клас. Таким чином, після Великої Вітчизняної війни школа з початкової перетворилася  на  семирічну. Директором тоді  був призначений Дідух В.А.

У 1957 році  (за часів директорства Дворянінова) вона   налічувала 7  класів-комплектів  (180 учнів),  була  укомплектована  кадрами (12 учителів з відповідною освітою). Частина учнів продовжувала навчання у Гніванській середній школі імені  А.С.Макаренка.

З 1960 року  директором школи призначено Склончака А.Я., підполковника Панфіловської дивізії. Під його керівництвом за сприяння колгоспу   побудовано   ще   один навчальний корпус. Це дало змогу навчатися 270 учням в одну зміну.  Сьогодні він основний, нараховує шість класних кімнат, має фізичний кабінет.

 У 1966 році директором школи призначено Г.Д.Матвієнка. Під його керівництвом збудовано  спортивний зал, добудовано класні кімнати, приміщення майстерні, котельню, впорядковано спортивний майданчик, проведено парове опалення.   Він виплекав цілу плеяду учителів-ентузіастів, які прийшли в школу в 70-х роках.

  Це подружжя П’ятківських  – Ганна Степанівна та Павло Григорович, Рябова Т.Г., Дмитренко Ж.В., Корчак Н.І., Шевель Т.І., Степура Н.П. У той же час в школі працювали і досвідчені вчителі: подружжя Гудименків – Євген Петрович і Тамара Олексіївна, колишній  льотчик,   ветеран війни,    орденоносець Рябчинський М.Є., Дацюк Є.П., Яковенко Н.Г., яка була заступником       директора,   Нагурна І.О.,    Чулій Л.В., Жученко А.А., Семенюк А.Ю., Козачук  Р.Ф., Ткачук С.Й.  

У 1989 році школу очолила   Шевчук Раїса Прокопівна.

  У 1994 році  директором школи призначено Дмитренко Жанну Віталіївну.  Заступником директора школи з навчально-виховної роботи призначено П’ятківську Г.С., заступником  директора з виховної  роботи – Бондарчук І.К.  

  У 2006 році директором школи призначено Бондарчук І.К., заступником директора школи з навчально-виховної роботи – Корчак Н.І.

У 2012 році директором школи призначено Вдовиченко О. С., заступником директора школи з навчально-виховної роботи – Мельник М. О.  3 2013 року заступником директора з виховної роботи стає Олімова М. О. З 2017 року функції директора школи виконує Корчак Н.І.

 

  Сьогодні у школі навчається 179 учнів, працює колектив однодумців, людей творчих, які вміють об’єднатись навколо благородної мети – виховання майбутніх громадян України. Про рівень роботи учнівського та педагогічного колективів  красномовно свідчать  наші досягнення:

за   підсумками    роботи    педагогічний   колектив школи у 2008, 2009, 2010,2016 роках  занесено  на  районну Дошку пошани та  в Книгу пошани    працівників освіти.

Н.І.Корчак  занесена на районну Дошку Пошани  та   в   Книгу пошани працівників освіти (2010р.); нагороджена грамотами управління освіти Вінницької облдержадміністрації та відділу освіти Тиврівської  райдержадміністрації.

В.В.Мартинюк, учитель біології та хімії,  виборола І місце у районному   конкурсі «Учитель року-2008» у номінації «Біологія»  і була занесена на Дошку Пошани та  в Книгу Пошани працівників освіти (2008 р.), нагороджена грамотами управління освіти і науки Вінницької облдержадміністрації та відділу освіти Тиврівської райдержадміністрації.

М.О.Олімова, педагог-організатор: ІІ місце у конкурсі «Вершина майстерності» у  номінації «Педагог-організатор»;  переможець районного конкурсу «Молода людина   року-2010»  у номінації   «Освіта», районного конкурсу «Людина року-2010»  у номінації «Лідер профспілкового колективу»; занесена на районну Дошку Пошани та в Книгу Пошани працівників освіти (2009 рік); нагороджена грамотами управління освіти і науки Вінницької облдержадміністрації та відділу освіти Тиврівської райдержадміністрації. У 2017 році їй як заступнику директора з виховної роботи винесено Подяку МОН України.

 А.О.Лавренчук, учитель початкових класів:  ІІ місце у районному конкурсі «Учитель року-2008» у номінації «Початкові класи»;  переможець конкурсу «Людина року-2009» в номінації «Початкове навчання та виховання»; нагороджена грамотами управління освіти і науки Вінницької облдержадміністрації та відділу освіти Тиврівської райдержадміністрації.

  О.А.Кліщ, учитель фізичної культури,  кандидат  у майстри спорту з легкої атлетики:  ІІ місце у районному конкурсі «Учитель року-2008 та 2017 » у  номінації «Фізична культура»; ІІІ місце у районному конкцурсі "Учитель року -2015" у номінації "Захист вітчизни"; у 2004, 2006 р.р.  занесений на районну Дошку Пошани; неодноразово нагороджений  грамотами управління освіти і науки Вінницької облдержадміністрації та відділу освіти Тиврівської райдержадміністрації, Вінницької обласної ради, фізкультурно-спортивних товариств «Колос» та «Україна», федерації профспілок Вінницької області.    

О.С.Вдовиченко, учитель української мови і літератури, директор школи з 2012 по 2018 роки:  ІІІ місце у районному  конкурсі  «Учитель року-2009»  у номінації «Українська мова і література»; нагороджена грамотами управління освіти та науки Вінницької облдержадміністрації, відділу освіти Тиврівської райдержадміністрації.    

           В.В.Ліщишин, учитель фізики, інформатики та астрономії, ІІ місце у районному конкурсі "Учитель року-2017" у номінації "Фізика" та нагороджений грамотами Департаменту освіти і науки Вінницької облдержадміністрації та відділу освіти Тиврівської райдержадміністрації.

І.В.Кудирко у 2019 році посіла ІІ друге місце у районному етапі конкурсу "Учитель року"  у номінації "Географія" та нагороджена Грамотою міського відділу освіти.

 

Маємо  надію,  що в історію відродження національної школи ми впишемо і сторіночку  нашої школи, такої не схожої на інші, багатої на традиції, школи, яка має власне обличчя, столітній досвід і невичерпний  творчий потенціал.

 

Сьогодні ми вклоняємось тобі,
 

 Проста, звичайна школо українська,

Твоїй нелегкій, непростій судьбі,

А ще твоїй турботі материнській.

 Вклоняємось твоїм учителям,

Що світло знань несли через століття.

Вклоняємось твоїм випускникам,

Що розлетілись по широкім світі.

 Знімають крила вічності вітри,

     А небо і високе, і погідне.

Витавська школо, школо номер три,

  Живи і здравствуй, школо наша рідна.